There is another possibility for the salvation of the Gülcemal series on Fox TV!

The Gülcemal series, starring Murat Ünalmış and Melis Sezen, did not aim to make a very ambitious debut. Despite the two influential lead actors, it was not enough that the story of the series was also a strong drama that television audiences loved. With the success of the TV series Camdaki Kız (Girl in the Glass) in the Thursday competition, drama projects can’t move that easily. The Gülcemal series is also a series that struggles against tough opponents on a tough day.

The fact that it is broadcast on Fox TV is another handicap. Even before the show begins, many viewers are unsure how much the channel management will support the show. The Gülcemal series, which could not even be among the top 10 programs with its 4th episode, which received below-average ratings, received significant support at two points.

One of them is that it stands out on social media, and the other is that foreign TV series fans show interest in the Gülcemal project. It is an important success that the 4th episode of the series, which was broadcast on April 27, is the most talked about production of the day on social media.

Gülcemal, which stood out from the TV series The Camdaki Kız, Aldatmak, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi (Come, Life As It Knows) and Yüz Yıllık Mucize (One Hundred Years of Miracle) and was the most talked about production on social media, showed a good image. In the research conducted by Adba TV, it seems that the series ranked first with 24500 messages in the Thursday competition, even surpassing the Yüz Yıllık Mucize series.

Also, we see that the fans of the foreign TV series have left intense comments on the videos shared on YouTube and the content on twitter about the Gülcemal series, showing interest and praising the series.

Although it is not known how much support Fox TV management will support for the Gülcemal series, it may be possible that both the social media interest and the foreign series fans’ starting to turn to the project will create a positive atmosphere.

It should be said that the 5th new episode of the series, starring Murat Ünalmış and Melis Sezen, will be broadcast on Thursday, May 4, and will be very critical in terms of ratings. If there is an exit, Fox TV will look at the series with a different eye.

However, if the rates cannot exceed triple levels, things may get mixed up in the coming weeks.

Related Posts

Këngëtarja Antigona Hoxha sjellë këngën ‘Bijat’ për festat e fundvitit

Këngëtarja Antigona Hoxha para disa ditësh ka publikuar këngën e saj më të re të titulluar Bijat e cila është pjesë e xhirimeve festive të produksionit Ardi,…

Më në fund e konfirmojnë! Luizi dhe Kiara do të bëhen prindër, mes lotësh dhe emocionesh i këndojnë të bijës (Video)

Artisti dhe ish banori i Big Brother VIP ka publikuar këngën më të re “Frymë”, e cila i kushtohet të voglës që presin bashkë me partneren e…

Learta bën ndryshim në pamjen e saj, thjeshtë mahnitëse

Learta Jakupi është nusja më e famshmë në vendin tonë. Ajoështë reja e këngëtares së njohur të muzikës popullore, Shyhrete Behluli, transmeton OraInfo. Learta është shumë aktive…

Engjo zbulon befasinë e madhe, vjen sonte në mesnatë

Këngëtari i ri në moshë por i mbushur plot energji për muzikën, Engjo i cili jeton dhe vepron në Zvicër ka debutuar fortë në skenën e muzikës…

Përfshihet nga flakët lokali i Noizyt, dalin pamjet

Gjatë orëve të vona të mbrëmjës së djeshme, është përfshirë nga flakët lokali i reperit të njohur, Rigels Rajku (Noizy), në Durrës. Albeu ka siguruar pamjet nga…

Motrat Mustafa lajmërohen nga plazhi, habisin me veshjen e tyre

Motrat Mustafa janë ndër këngëtaret më të dalluara në skenën muzikore. Si në muzikë ashtu edhe në jetën private, ato janë shembull i femrave të përkryera. Pasi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *