The Yalı Çapkını series, whose ratings have dropped, continues to shine on youtube!

The interest in the Yalı Çapkını (Golden Boy) series, which continues to meet with the audience on the Star TV screen on Friday evenings, has decreased a little compared to the past weeks. The series, which went up to 15 ratings and then dazzled with double-digit ratings for a long time, has lost viewers in the last two weeks.

The scenario problems have begun for Yalı Çapkını, whose double-digit ratings have now become more difficult and Kızılcık Şerbeti (Cranberry Sherbet) has been passed in AB and ABC1 groups. The dissatisfaction of the audience with the script also seems to have helped the rival series Kızılcık Şerbeti.

It should not be overlooked that the TV series The Yalı Çapkını, in which Afra Saraçoğlu and Mert Ramazan Demir turned into a very good TV series couple, maintains its power in social media and is still in high demand on YouTube, despite these significant difficulties in ratings and viewing rates.

When the ratings of Kızılcık Şerbeti, Gönül Dağı (Gönül Mountain) and Yalı Çapkını are taken into consideration, they seem to be the 3 most successful TV series of this season. In such an environment, first place changes hands from time to time.

You can understand the extent of the interest shown in the Yalı Çapkını on YouTube by looking at how many of the episodes are viewed.

For example, the 25th episode, which came to the screen on Friday, March 24, received close to 6 million views in 24 hours. This is a huge achievement that other series cannot easily achieve.

It is considered a very important success that the broadcasted episodes of the series have at least 10 million or more views on youtube. Some episodes even achieved tremendous success, with more than 20 million views.

It is not an achievement that can be ignored for a series to get 20 million views on youtube and maintain similar rates every week. The fact that the 26th episode trailer of the series received close to 3 million views in 24 hours is also considered as very important data.

As a result, despite losing some viewers in the ratings, the Yalı Çapkını still continues to be one of the top 3 shows of the season. In addition, it seems that the videos of the series, which received strong interaction on social media, and which were also published on youtube, continue to gain tremendous success.

Related Posts

Këngëtarja Antigona Hoxha sjellë këngën ‘Bijat’ për festat e fundvitit

Këngëtarja Antigona Hoxha para disa ditësh ka publikuar këngën e saj më të re të titulluar Bijat e cila është pjesë e xhirimeve festive të produksionit Ardi,…

Më në fund e konfirmojnë! Luizi dhe Kiara do të bëhen prindër, mes lotësh dhe emocionesh i këndojnë të bijës (Video)

Artisti dhe ish banori i Big Brother VIP ka publikuar këngën më të re “Frymë”, e cila i kushtohet të voglës që presin bashkë me partneren e…

Learta bën ndryshim në pamjen e saj, thjeshtë mahnitëse

Learta Jakupi është nusja më e famshmë në vendin tonë. Ajoështë reja e këngëtares së njohur të muzikës popullore, Shyhrete Behluli, transmeton OraInfo. Learta është shumë aktive…

Engjo zbulon befasinë e madhe, vjen sonte në mesnatë

Këngëtari i ri në moshë por i mbushur plot energji për muzikën, Engjo i cili jeton dhe vepron në Zvicër ka debutuar fortë në skenën e muzikës…

Përfshihet nga flakët lokali i Noizyt, dalin pamjet

Gjatë orëve të vona të mbrëmjës së djeshme, është përfshirë nga flakët lokali i reperit të njohur, Rigels Rajku (Noizy), në Durrës. Albeu ka siguruar pamjet nga…

Motrat Mustafa lajmërohen nga plazhi, habisin me veshjen e tyre

Motrat Mustafa janë ndër këngëtaret më të dalluara në skenën muzikore. Si në muzikë ashtu edhe në jetën private, ato janë shembull i femrave të përkryera. Pasi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *