News

Moti bën kthesën drastike, çfarë ndodh me temperaturat javën e ardhshme

Share on the social medias

Temperaturat e larta duket se do të rikthehen sërish, pasi java që presim përpara na rezervon përsëri mot jo vetëm të kthjellët por një tjetër valë të nxehti.

Në këtë mënyrë moti për të gjitha ditët parashikohet i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave kalimtare kryesisht në relivet kodrinore – malore të territorit. Sipas SHMU këto vranësira në këto zona hera-herës do të jenë deri dhe të dendura shoqëruar me reshje shiu të izoluara dhe të dobëta.

Vlen për tu theksuar se gradualisht me kalimin e ditëve pritet rritja e temperaturave si në vlerat minimale dhe veçanërisht ato të mesditës. Ditët më të nxehta parashikohen ajo e Enjte dhe e Premte dhe temperatura të cilat në mesditë do të prekin vlerat 38-40°C.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *