Sports

Leo Messi është sportisti më i paguar në planet: Për çfarë i shpenzon paratë

Share on the social medias

Ai ka fituar mbi një miliard në karrierën e tij. Sipas Forbes, Messi ka fituar 75 milionë dollarë në PSG vitin e fundit, më shumë se çdo atlet tjetër në planet për sa i përket fitimeve sportive.

Vetëm paga e tij në Paris është 35 milionë dollarë në vit, që do të thotë se ai fiton 738,000 dollarë në javë, ose 105,000 dollarë në ditë, ose 8,790 dollarë në orë.

Argjentinasi mori gjithashtu një rritje prej 25 milionë dollarësh kur nënshkroi me skuadrën franceze verën e kaluar, sipas Evening Standard.

Messi fitoi 55 milionë dollarë jashtë fushës vitin e kaluar. Vetëm ikona e tenisit Roger Federer dhe superylli i NBA-së LeBron James mund ta kalojnë atë.

Përveç partneritetit me platformën e kriptomonedhës Socios, e cila i sjell argjentinasit 20 milionë dollarë në vit, kontratat me Adidas, Budweiser dhe PepsiCo japin një kontribut të rëndësishëm në pasurinë e Lionel, shkruan albeu.

Qershorin e kaluar, Messi u bë gjithashtu ambasadori i parë i markës sportive për Hard Rock International.

Pasuria e Messit vlerësohet në 600 milionë dollarë.

Sipas Forbes, Messi ka fituar 1.15 miliardë dollarë gjatë karrierës së tij, brenda dhe jashtë fushës.

Vetëm tre atletë aktualë LeBron James, Cristiano Ronaldo kanë fituar më shumë.

Messi pëlqen të shpenzojë paratë e tij në makina luksoze.

Ka një Ferrari F430 Spyder në garazhin e Lionel.

Sipas Goal, koleksioni mbresëlënës i makinave të Messit përfshin Pagani Zonda Tricolore, Ferrari F430 Spyder, Dodge Charger SRT8 dhe Maserati Gran Turismo, me vlerë 2 milionë dollarë.

Thashethemet thonë se një argjentinas bleu makinën më të shtrenjtë, një Ferrari 335 Sport Spider Scaglietti të vitit 1957, për 37 milionë dollarë në 2016.

Messi ka veti mbresëlënëse.

Pasuria më luksoze e Messit është rezidenca e tij prej 7 milionë dollarësh në periferi të Barcelonës.

Sipas planit arkitektonik, objekti ndodhet në periferi të Castelldefels me një zonë ndalim fluturimi. Ajo përmban një pishinë, palestër shtëpie, teatër dhe spa, si dhe pamje mahnitëse të maleve katalanase dhe plazhit aty pranë.

Ekziston edhe një fushë futbolli ku Messi pëlqen të luajë me qenin e tij të quajtur Hulk.

FOTO:

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *