Kosova i vendos pullën e kuqe Big Brother VIP, do të shihet vetëm me kod

Autoritetet në Kosovë kanë vendosur që Big Brother të kufizohet për audiencën e pambrojtur nga dhuna, fjalori banal apo skenat e turpshme. Emisionet e zhanrit “Reality Show” janë përhapur shumë në vitet e fundit, kjo edhe për shkak të fitimeve që u sjellin kompanive mediatike që i transmetojnë.

Këto emisionie kanë ndikim të madh në formësimin e opinionit publik, e sidomos të fëmijët dhe adoleshentët, të cilët krijojnë idhujt frymëzimi për karakterit të tyre.

Shpesh personazhet mediocre promovohen si shembuj të shoqërisë, dhe për këtë fakt emisioni duket se nuk do të transmetohen më kaq lirshëm në Kosovë. Komisioni i Pavarur i Mediave ka vendosur konsiderimin e tyre si përmbajtje për të rritur. Tashmë ato janë klasifikuar programe të papërshtatshme për fëmijët, pasi dëmtojnë shëndetin e tyre mendor dhe moral.

Për këtë, kryetari i bordit të medias Jeton Mehmeti u shpreh se “Big Brother VIP Kosova” do të jetë program me kod njëlloj si filmat për të rritur. Ai shtoi se nisma të tilla minimizojnë efektin negativ te fëmijët. Nuk dihet nëse Autoriteti i Mediave Audiovizive në Shqipëri do të marrë të njëjtat masa për mbrojtjen e të rinjve në Shqipëri, në një kohë kur emisione të tilla antivlerë janë përhapur shumë në mediat shqiptare.

Related Posts

Santiana provokon nga ashensori, e veshur ngushtë e hapur mahnit ndjekësit

Ishte një nga banoret me te komentuar në edicionin e dytë të Big Brother VIP Kosova. Bëhet fjalë për Santianen e cila u komentua shumë për lojën…

Azemit i ndodh e papritura pak kohë pas përfundimit të BBVK, reagon menjëherë

Ish konkurrenti i Big Brother Vip Kosova 2 Azem Gagica, është mjaft aktiv në rrjete sociale. Atij i ishin shtuar shumë ndjekësit në Instagram sa ishte pjesë…

Vjen propozimi i parë për martesë në Big Brother Vip Albania 3

Përtej debateve, që ndonjëherë janë me tone vërtetë të larta dhe shkojnë e në ofendime, në “BBVIP” mbrëmjen e djeshme ka pasur një situatë mjaft “funny”, teksa…

Sara ka tradhtuar Endrikun? Këngëtari bën deklaratën e papritur

Këngëtari dhe ish-banori i “Big Brother Vip”, Endrik Beba, ka deklaruar se jo gjithçka që ka thënë Sara për marrëdhënien mes çiftit, e cila përfundoi në terma…

Ky është burri i vërtetë i Xhansus është aktor të cilin e njohim të gjithë (FOTO)

Çağla Çukurova, e cila luan personazhin ‘Cansu’ në serialin ‘Mos më Braktis’ të transmetuar në ATV, tërheq vëmendjen me bukurinë e saj por edhe me aktrimin. Jeta…

Kjo është bashkëshortja e vërtetë e Borës në jetë reale (FOTO)

Siç dihet, Emre, i cili është mërzitur shumë pasi Esin përgojoi Zeynep në serialin Mos më Braktis, ka ikur në shtëpi për të qenë vetëm. Ndërsa Emre…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *