Kazım Ağa in the Yalı Çapkını TV series is real! Diren Polatoğulları encounters similar ones a lot!

Diren Polatoğulları, who won the hearts of the audience with the character of Kazım Ağa in the TV series Yalı Çakını (Golden Boy), impressed the audience with his performance. Diren Polatoğulları, who has been working not only in the series but also in the theater stage, has been one of the names who have been working on the sets since 2011.

The actor, who is determined to continue his acting profession until his death, and who thinks that it is wrong to give too much meaning to the world we live in, has taken part in very different roles from the character of İbrahim in the Karadayı series to these days. Diren Polatoğulları, who has also worked in the world of cinema; He appeared in front of the audience with various roles in popular productions such as Arıza (Fault), Kırmızı Oda (Red Room) and Üç Kuruş.

However, Kazım Ağa’s character, who quickly won the hearts of many people with his accent, became a turning point for the famous actor. Diren Polatoğulları, who explained that he could not walk on the street and received very nice feedback from his fans, said that they continue to work intensively.

Talking about the Yalı Çapkını (Golden Boy), the actor said: “The Kingfisher is very beautiful, he liked it a lot, he is loved a lot. Everyone is watching. Everyone in the society, young, old and child, is watching. Therefore, the reflection is also beautiful.

When we started working in Gaziantep, we did not think that we would get 15 ratings in 2 months. Because those ratings are huge. I think it’s like 30 ratings compared to the past. A huge rating, of course we did not expect this much. But we knew that our work would be good and successful. Because mathematics is a very accurate and neat job. When you read the script, it’s a job where you say ‘this will work’.”

When asked why he wanted to be in this business when he first read the script, Diren Polatoğulları pointed out the importance of the script.

Stating that the story of the series should be at a point that can make him dream, the actor said, “I loved the character, he has flaws, he is a family man. At first he seemed like a very psychopathic man. But it is not. When you look at it, there are many such people in our society, I see a lot. Someone with whom you have a good conversation on the street and who makes you laugh can do different things at home.”

Diren Polatoğulları, who said that he saw and experienced so many people like Kazım and that the character overlapped with current life, said that for this reason Kazım Ağa was loved very much in the story.

Diren Polatoğulları, who explained that he grew a mustache in order not to be small for the character due to his age, and that they tried to create a visual balance in this way, stated that he gained an image suitable for the character with this image change.

Related Posts

Këngëtarja Antigona Hoxha sjellë këngën ‘Bijat’ për festat e fundvitit

Këngëtarja Antigona Hoxha para disa ditësh ka publikuar këngën e saj më të re të titulluar Bijat e cila është pjesë e xhirimeve festive të produksionit Ardi,…

Më në fund e konfirmojnë! Luizi dhe Kiara do të bëhen prindër, mes lotësh dhe emocionesh i këndojnë të bijës (Video)

Artisti dhe ish banori i Big Brother VIP ka publikuar këngën më të re “Frymë”, e cila i kushtohet të voglës që presin bashkë me partneren e…

Learta bën ndryshim në pamjen e saj, thjeshtë mahnitëse

Learta Jakupi është nusja më e famshmë në vendin tonë. Ajoështë reja e këngëtares së njohur të muzikës popullore, Shyhrete Behluli, transmeton OraInfo. Learta është shumë aktive…

Engjo zbulon befasinë e madhe, vjen sonte në mesnatë

Këngëtari i ri në moshë por i mbushur plot energji për muzikën, Engjo i cili jeton dhe vepron në Zvicër ka debutuar fortë në skenën e muzikës…

Përfshihet nga flakët lokali i Noizyt, dalin pamjet

Gjatë orëve të vona të mbrëmjës së djeshme, është përfshirë nga flakët lokali i reperit të njohur, Rigels Rajku (Noizy), në Durrës. Albeu ka siguruar pamjet nga…

Motrat Mustafa lajmërohen nga plazhi, habisin me veshjen e tyre

Motrat Mustafa janë ndër këngëtaret më të dalluara në skenën muzikore. Si në muzikë ashtu edhe në jetën private, ato janë shembull i femrave të përkryera. Pasi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *