Fero thërret ezanin në një xhami të Gjilanit (PAMJE)

Ish-reperi i njohur në tregun muzikor, Fero, ka ndërmarrë një rrugëtim të thellë spirituale duke u tërhequr zyrtarisht nga muzika dhe duke iu përkushtuar plotësisht besimit islam.

Ky ndryshim drastik në jetën e tij vjen pas një periudhe reflektimi, gjatë së cilës artisti vendosi të marrë një rrugë më të qetë dhe të frytshme shpirtërisht.

Gjilanasi kohë më parë ka bërë një apel të fortë te ndjekësit e tij, duke kërkuar nga ata të mos dëgjojnë më këngët e tij të kaluara, në një shenjë respekti ndaj vlerave dhe parimeve të reja që ai ka vendosur t’i ndjekë.

Largimi i tij nga skena muzikore nuk ka qenë thjesht i papritur për fansat, por edhe një deklaratë e fuqishme e ndryshimit personal që po përjetonte.

Tashmë i njohur me emrin Khattab, ai është bërë një fytyrë e rregullt në xhamitë e Kosovës, duke u shfaqur shpesh në mesin e besimtarëve dhe madje duke marrë pjesë në ritualet fetare si thirrja e Ezanit.

Khattab ka recituar së fundmi me zërin e tij ndër muret e një prej xhamive në Gjilan.

Ndarja nga muzika dhe publiku i gjerë të cilin ai e kishte fituar si Fero ka qenë një vendim i vështirë, por njëkohësisht një dëshmi e qartë e përkushtimit të Khattabit për të ndjekur një jetë më të shëndetshme dhe spirituale.

Ndryshimi i emrit në Khattab ka shënuar një lindje të re për ish-reperin, duke simbolizuar fillimin e një kapitulli të ri në jetën e tij si mysliman i devotshëm.

FOTO

Related Posts

U përfol se nuk do realizohet filmi i Blerandos dhe Shqipes, kjo e fundit habit me reagimin

Gjatë qëndrimit të Blerandos dhe Shqipes në ‘Big Brother VIP Kosova’, është përfolur për realizimin e një filmi me rolin kryesor të Shqipes dhe Blerandos. Por pak…

Po shkrihet krejt, Kaderi publikon momente me Lumbardhin nga pushimet

Çifti i njohur Kaderi dhe Lumbardhi pas një periudhe të ngarkuar me punë kanë vendosur ti kalojnë disa ditë pushimi. Çifti kanë zgjedhur Spanjenë saktësisht Palma de…

Martohet mbesa e Remzie Osmanit, këngëtarja publikon pamjet nga dasma madhështore

Këngëtarja Remzie Osmani është një nga këngëtaret më të dashura. Ajo së fundmi ka bërë të ditur se ka martuar mbesën e saj. Përmes disa pamjeve në…

Këngëtarja e njohur Rosela Gjylbegu humb njeriun e shtrenjtë

Këngëtarja e njohur Rosela Gjylbegu ka humbur nënën e saj. Lajmin e trishtë e ka ndarë vetë këngëtarja me anë të një postimi në Instastory ku shkruan…

Meritoni i shkruan letër nga zemra Rikes, vjen reagimi i Ilnisës

Ilnisa ka reaguar përmes një postimi në Instagram, duke na treguar se nuk është xheloze, përkundrazi, është xheloze vetëm për ëndrrat që kanë banorët brenda “BBVA 3”….

Reja e Mihrije Brahes ndanë një moment të paharruar me vjehrrën

Mihrije Braha dhe reja e saj Tringa kanë një marrëdhënie të shkëlqyer. Këtë gjë ato e ilustrojnë shumë shpesh përmes postimeve që lëshojnë në rrjete sociale. Gjatë…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *