Danimarka, shteti që ju paguan studentëve 1000 dollarë në muaj

Danimarka i paguan studentĂ«t me njĂ« mijĂ« dollarĂ« nĂ« muaj pĂ«r tĂ« shkuar nĂ« universitete dhe gjithashtu ka zero tarifa shkollimi. StudentĂ«t danezĂ« qĂ«ndrojnĂ« nĂ« universitete mĂ« shumĂ« se sesa studentĂ«t nĂ« universitetet e tjera ndĂ«rkombĂ«tare. Ata konsiderohen si “eternity student”, studentĂ« tĂ« pĂ«rjetshĂ«m. Dhe qĂ«ndrojnĂ« nĂ« universitete 6 vjet ose mĂ« shumĂ«. Vendet e …

Eliminoni aromën e pakëndshme të cigareve nga shtëpia me këto tri metoda

Era e pakĂ«ndshme e tymit tĂ« duhanit pĂ«rshkon kudol, nĂ« rroba, qilima, perde, mobile. Prandaj çdo tubim me njĂ« numĂ«r tĂ« madh duhanpirĂ«sish pĂ«rbĂ«n njĂ« precedent pĂ«r tĂ« gjithĂ« ata qĂ« nuk konsumojnĂ« cigare. AromĂ«n e pakĂ«ndshme tĂ« duhanit lehtĂ« do ta eliminoni me uthull. Mjafton tĂ« pĂ«rzieni uthullĂ«n me ujĂ« nĂ« njĂ« enĂ« tĂ« …

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në Gjermani

Edhe pse çmimet janĂ« duke u pĂ«rmirĂ«suar minimalisht, nuk duhet pritur njĂ« ndryshim i trendit, pĂ«r shkak tĂ« normĂ«s sĂ« lartĂ« tĂ« inflacionit. Ekskluzivisht pĂ«r Focusonline, motori mĂ« i madh gjerman i kĂ«rkimit pĂ«r tregun e makinave tĂ« pĂ«rdorura Mobile.de ka pĂ«rzgjedhur 10 modele nĂ« tĂ« cilat rritja e çmimit Ă«shtĂ« mĂ« e theksuar. Krahasimi …

Ju skuqen papritur veshët, mësoni se çfarë do të thotë

Sipas shumĂ« studimeve shĂ«ndetĂ«sore, ekziston lidhje neurologjike midis disa pikave tĂ« trupit tonĂ« dhe organeve tĂ« brendshme. VĂ«zhgimi i veshĂ«ve tanĂ« mund tĂ« na ndihmojĂ« tĂ« njohim gjendjen tonĂ« aktuale shĂ«ndetĂ«sore apo edhe tĂ« parashikojmĂ« problemet shĂ«ndetĂ«sore nĂ« tĂ« ardhmen. Gjithashtu, veshĂ«t mund tĂ« na ndihmojnĂ« tĂ« kurojmĂ« disa sĂ«mundje. Doni ta dini se si …

Kjo është arsyeja pse dhimbja e dhëmbit është më e madhe gjatë natës

Dhimbja e dhĂ«mbit pĂ«rshkruhet si e paprecedentĂ« e krejt ndryshe nga dhimbjet e tjera. Ky pĂ«rfytyrim i dhimbjes vĂ«rehet kryesisht natĂ«n kur dhĂ«mbi thumbon, godet dhe dhimbja nuk shteron. NatĂ«n, dhimbja e dhĂ«mbit Ă«shtĂ« ndjeshĂ«m mĂ« e fortĂ« se gjatĂ« ditĂ«s. PĂ«rse ndodh kjo? EkspertĂ«t thonĂ« se dhimbja Ă«shtĂ« mĂ« e fortĂ« nĂ« mbrĂ«mje dhe …

Pse dukemi më të bukur në pasqyrë se në fotografi?

Sipas njĂ« studimi, gratĂ« nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar shihen nĂ« pasqyrĂ« mbi 70 herĂ« nĂ« ditĂ«. Ajo qĂ« ne shohim nĂ« pasqyrĂ« nuk Ă«shtĂ« realitet-reflektimi nĂ« pasqyrĂ« Ă«shtĂ« njĂ« version i kundĂ«rt i mĂ«nyrĂ«s sesi ne shikojmĂ« nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ«. Duke qenĂ« se ne shihemi nĂ« pasqyrĂ«, jemi mĂ«suar me kĂ«tĂ« version te vetes. Quhet …

Pse në ashensor gjithmonë ka pasqyrë?

QoftĂ« kur Ă«shtĂ« nga ana e jashtme apo brenda, pasqyra sikur shkon bashkĂ« me ashensorin, madje me arsye tĂ« fortĂ«. Duke pasur parasysh qĂ« pritja Ă«shtĂ« diçka qĂ« shumicĂ«n e njerĂ«zve e nevrikos, njerĂ«zit e mençur kanĂ« shpikur zgjidhjen se si atĂ« pritje ta bĂ«jnĂ« tĂ« pĂ«rballueshme, shkruan Coriosity. PikĂ«risht pĂ«r kĂ«tĂ« shkak shumica e …

E dini se nga çfarë frikësohen më shumë burrat?

Frika Ă«shtĂ« krejtĂ«sisht normale dhe e natyrshme dhe askush nuk duhet tĂ« turpĂ«rohet qĂ« frikĂ«sohet nga diçka. Mbase ju ka rĂ«nĂ« nĂ« mendje qĂ« fjala Ă«shtĂ« pĂ«r gjĂ«rat si p.sh. insektet apo gjera te rrezikshme. Ndoshta keni vĂ«rejtur edhe qĂ« burrat frikĂ«sohen mĂ« sĂ« shumti nga gratĂ« qĂ« mund tĂ« mĂ«sojnĂ« disa gjĂ«ra pĂ«r ta, …

Pse nuk duhet të rrini më shumë se 5 minuta në tualet

NjĂ« universitet nĂ« BritaninĂ« e Madhe kreu njĂ« studim qĂ« tregoi se njĂ« person mesatarisht shpenzon 3 orĂ« e gjysmĂ« nĂ« javĂ« nĂ« tualet. Mesatarisht, njĂ« person shpenzon pesĂ« orĂ« nĂ« tualet dhe do tĂ« shkojĂ« nĂ« banjo nga katĂ«r deri nĂ« shtatĂ« herĂ« nĂ« ditĂ«. Ju ndoshta pyesni veten pse njerĂ«zit shpenzojnĂ« kaq shumĂ« …

A mund ta gjeni për 10 sekonda se çfarë është gabim në këtë foto?

NdonjĂ«herĂ«, pĂ«rgjigjja pĂ«r njĂ« gjĂ«egjĂ«zĂ« tĂ« thjeshtĂ« mund tĂ« mos jetĂ« aq e qartĂ« dhe mund tĂ« marrĂ« mĂ« shumĂ« kohĂ« pĂ«r t’u menduar, por kjo Ă«shtĂ« mĂ«nyra se si mund tĂ« pĂ«rmirĂ«soni tĂ« menduarit logjik, vĂ«mendjen dhe kreativitetin. PĂ«r mĂ« tepĂ«r, enigmat dhe gjĂ«egjĂ«zat janĂ« njĂ« gjĂ« e mirĂ« pĂ«r t’u pĂ«rdorur pĂ«r t’u …