Although the Yalı Çapkını series is good in the ratings, the carelessness of the screenwriters can bring big trouble!

There are some serials and they get fascinated all of a sudden, the Yalı Çapkını (Golden Boy) is such a project. When those who noticed the series in the first episode, went to the screen from the second episode, Yalı Çapkını made such an explosion that everyone talked about the success of this series in the first period of the season.

However, different productions such as Kızılcık Şerbeti (Cranberry Sherbet) and Ateş Kuşları (Firebirds) came to the Friday evenings, and after a while, there was a stabilization in the ratings. The Kızılcık Şerbeti series made an attack with Nursema’s story and won first place in AB and ABC1 groups. When the Yalı Çapkını series fell out of favor, the Radio and Television Supreme Council’s decision to suspend the broadcast of 5 episodes for the Kızılcık Şerbeti series changed everything from top to bottom.

In the absence of the Kızılcık Şerbeti series, Yalı Çapkını again started to get very good ratings with double-digit ratings. Audience interest increased, news and comments about the series exploded again. However, the screenwriters and the production team should not rely too much on this situation.

Because there are very serious criticisms of the story of the series on social media, and it is a learned reality that the screenwriters’ deafening of their ears to the objections made against important productions can cause great harm.

It is imperative that the screenwriters pay attention to the fact that the viewers reveal their discomfort on social media with harsh comments through the Seyran character in the Yalı Çapkını TV series.

The fact that Seyran, played by Afra Saraçoğlu, cannot see what Ferit is doing to save their marriage, and that the screenwriters show a direction for the separation of Ferit and Seyran to continue the story, angers the audience.

A number of fans say; “Ferit, who does everything so that his marriage does not end, and Seyran, who does not speak up and does not make a single effort. My dear screenwriter, marriage doesn’t end like this, the series ends.”

The reaction to the character of Pelin in the story of the series has been around for a long time. In addition, Pelin’s mother, Zerrin, is now a character that audiences target. Although these two characters are necessary for the conflict to occur in the story, the exaggeration of the scenes brings reactions.

Viewers may write such harsh comments with a bit of sentimentality, but it would be useful to look at the reactions on social media at such turning points that affect the course of the story. It would be good for the screenwriters to take steps that will not lose the element of curiosity in the series, taking into account the reactions of the audience. Because the fans of the series now want an interactive story that they can participate in, instead of the stories that a few people want to write at their desk and impose on themselves.

Those who used this interactive way of directing the story with the audience won, those who ignored it lost. This situation seems to have turned into an important turning point for the Yalı Çapkını series.

Related Posts

Këngëtarja Antigona Hoxha sjellë këngën ‘Bijat’ për festat e fundvitit

Këngëtarja Antigona Hoxha para disa ditësh ka publikuar këngën e saj më të re të titulluar Bijat e cila është pjesë e xhirimeve festive të produksionit Ardi,…

Më në fund e konfirmojnë! Luizi dhe Kiara do të bëhen prindër, mes lotësh dhe emocionesh i këndojnë të bijës (Video)

Artisti dhe ish banori i Big Brother VIP ka publikuar këngën më të re “Frymë”, e cila i kushtohet të voglës që presin bashkë me partneren e…

Learta bën ndryshim në pamjen e saj, thjeshtë mahnitëse

Learta Jakupi është nusja më e famshmë në vendin tonë. Ajoështë reja e këngëtares së njohur të muzikës popullore, Shyhrete Behluli, transmeton OraInfo. Learta është shumë aktive…

Engjo zbulon befasinë e madhe, vjen sonte në mesnatë

Këngëtari i ri në moshë por i mbushur plot energji për muzikën, Engjo i cili jeton dhe vepron në Zvicër ka debutuar fortë në skenën e muzikës…

Përfshihet nga flakët lokali i Noizyt, dalin pamjet

Gjatë orëve të vona të mbrëmjës së djeshme, është përfshirë nga flakët lokali i reperit të njohur, Rigels Rajku (Noizy), në Durrës. Albeu ka siguruar pamjet nga…

Motrat Mustafa lajmërohen nga plazhi, habisin me veshjen e tyre

Motrat Mustafa janë ndër këngëtaret më të dalluara në skenën muzikore. Si në muzikë ashtu edhe në jetën private, ato janë shembull i femrave të përkryera. Pasi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *