News

Spartak Ngjela paralajmëron “furtunë” në vjeshtë për Sali Berishën dhe Ilir Metën, ja si do të “zhduken” përfundimisht nga politika

Share on the social medias

Avokati Spartak Ngjela, ka deklaruar se shtatori politik sipas të gjitha shenjave nuk do të jetë i qetë. Në një intervistë televizive, ai tha se SPAK tashmë e ka të konsoliduar strukturën e tij, sikundër garancinë financiaren dhe atë të mbrojtjes nga SHBA. Nga ana tjetër, edhe dy iniciativat ligjore për dosjet e ish-Sigurimit dhe non gratat pritet të kalojnë jo pa tension. Ai tha se ish-kryeministri Sali Berisha nuk do të jetë në Parlament në shtator.

“SPAK-u ka pasur probleme në lidhje me strukturën e tij dhe shenjat janë që e ka kaluar. E para është financimi. Financimi tani është garantuar nga Kongresi Amerikan. Financimi përmban në vetëvete dhe mbrojtjen. Po përgatiten të godasin një lëvizje të ashpër mafioze që do të kundërpërgjigjet me armë. Tani janë gjërat gati. Pastaj shohim dhe dy iniciativa ligjvënëse që i kemi prezent në parlamentin shqiptar. Një e ka deklaruar opozita, tjetrën mazhoranca. Njëra është për të rishikuar dhe njëherë ligjin e deoikiriminalizimit dhe tjetra për të vështruar arsye të tjera të të njëjtit tip. Njëri është për non gratat, tjetri është për heqjen e bllokimit për rishikimin e figurave në funksion të ish-Sigurimit të Shtetit. Të dy këto ligje po futen në parlament dhe kanë acaruar Saliun dhe Metën. Mazhorancat politike nuk i marrin nga qejfi ndërmarrjet për legjislacion të ri. E hasur në të tilla forma, kuptohet se ka brenda një sferë njerëzish që do ti kapë”, tha ai.

Ngjela: Kush ka futur lugën në kos, do ta paguajë

Ndërkohë, iniciativat do të kërkojnë ndryshime në Kushtetutë, por Ngjela thotë se mazhoranca i ka 94 votat sëbashku me grupin e Alibeajt.“

Nuk po flasim për kundërshtarë politikë por për një gjë juridike që duhet të ishte bërë dhe nuk është bërë. Këta e kanë bërë vetë kështu dhe kanë rënë brenda. Duhen 94 vota por i kanë me Alibeaj, ka 30 e ca deputetë. Ai që nuk do votojë këtë kuptohet se ka qenë në lojë për të shkatërruar legjislacionin shqiptar në lidhje me pastërtinë e figurës. Mazhoranca i ka të garantuara 94 vota. Të presim shtatorin sesi do të precipitojnë ngjarjet”, tha ai. Ngjela u shpreh i është i sigurt se kush “ka futur lugën në kos” do digjet. “Koerreupsioni në Shqipëri ka qenë një gjëmë dhe ka qenë masiv. Deti ishte bërë kos nga koerreupsioni. Po të kenë futur lugën do ta paguajnë. Unë kam parë ligjet, ligjet janë të ashpra. Nëse ligjet do zbatohen nuk gënjen dot. Ama vilat janë, shpenzimet janë. Si do operojë SPAK? SPAK deri tani është në sekret të plotë dhe ashtu duhet të veprojë. Ne kemi vetëm një shpresë, të funksionojë SPAK në mënyrë që ne të ngremë personalitetin e shoqërisë dhe shtetit shqiptar.E ndërsa Berisha dhe Meta kanë paralajmëruar një vjeshtë protestash, ai thotë se protestat janë shëndet për demokracinë përsa kohë nuk eskalojnë në keqtrajtim. “Protestat nuk mund të rrëzojnë dot pushtete, pushtete rrëzohen dhe fitohen me votë. Së dyti, në do ketë marrëzi armësh këtu janë trupat e NATO-s, e dini. Nuk mund të lënë ata të destabilizohet një vend i NATO-s nga aventurierë po të jetë se kalojmë në këto aspekte por nuk besoj. Sa i takon protestave, protestat janë shëndet për demokracinë. Do bëjnë protestë, do ikin”, tha ai.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.