News

Qeveria gjermane paralajmëron muaj të vështirë, Scholz i jep goditjen e fortë Rusisë

Share on the social medias

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka paralajmëruar një muaj të vështirë në lidhje me gazin rus. Scholz nuk mendon se sanksionet ndaj Moskës duhet të zbuten edhe pse faturat e energjisë për qytetarët gjermanë po rriten si pasojë e problemeve me furnizimin me gazin rus.

Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i qeverisë gjermane, i cili shtoi se në muajt e ardhshëm situata parashikohet të jetë edhe më e vështirë.

“Na presin muaj të vështirë përpara. Por është e qartë se ne qëndrojmë fort në anën e Ukrainës dhe qëndrojmë pas sanksioneve që kemi rënë dakord së bashku me Bashkimin Evropian dhe komunitetin ndërkombëtar”, tha ai.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.