Sports

Luiza Gega bëhet kampione evropiane në atletikë

Share on the social medias

Atletja shqiptare, Luiza Gega tashmë është kampione evropiane në 3.000 metra me pengesa.

Në eventin që po zhvillohet në Mynih të Gjermanisë, ajo dha kohën 9’11”31, në një garë që e dominoi nga starti e deri në fund. Një rezultat i jashtëzakonshëm për Gegën dhe atletikën shqiptare, që ngjitet në majën e Evropës.

Gega kurorëzoi kështu me një medalje të artë një sezon të jashtëzakonshëm, ku ka dominuar kudo që ka garuar. Kampione e Evropës, në një garë që ajo nuk e vuri asnjëherë në diskutim fitoren, duke qenë gjithnjë në krye dhe e shkëputur ndjeshëm nga të gjitha rivalet, që duelonin vetëm për podiumin.

Një triumf i madh për Luiza Gegën, trajnerin e saj Taulant Stërmasi dhe atletikën shqiptare.

Një finale pa histori (ashtu sikurse edhe gara e baterive dy ditë më parë), ku Gega “garoi” me veten, duke mos u dhënë asnjë shans rivaleve të saj ta arrijnë. Pas finishit, lotë gëzimi për atleten shqiptare, që mori flamurin kuqezi në krahë dhe e valëviti në gjithë pistën, duke festuar një triumf të jashtëzakonshëm për të. 33-vjeçarja bëri realitet ëndrrën e saj, duke u ngjitur në majën e podiumit.

Në vendin e dytë, me 4 sekonda vonesë u rendit atletja gjermane Lea Meyer dhe e treta ajo britanike Elizabeth Bird.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.