Kjo është ëmbëlsira më e thjeshtë në botë: Shija është fenomenale

Jemi befasuar se si e kemi bërë këtë recetë:

Nevojiten:

5 vezë,
5 lugë sheqer,
5 lugë miell,
2 lugë kakao,
1 qese pluhur për ëmbëlsira,
500 ml qumësht.

Për shtojcë:

250 g sheqer
500 ml ujë,
Sheqer vaniljeje.

Për fill:

500 ml qumësht,
5 lugë miell,
100 g sheqer,
1 sheqer vaniljeje.

Përgatitja:

1. Tundni 5 të bardhë të vezëve me 5 lugë sheqer, shtoni 5 të verdhë të vezëve, 5 lugë miell, 2 lugë kakao dhe pluhur për ëmbëlsira.

2. Lyeni tepsinë dhe piqeni koren në furrë. Në koren e pjekur qitni shurupin e zier nga 250 g sheqer, 500 ml ujë, 1 sheqer vaniljeje. Të nxehtën në të nxehtë dhe lëreni të ftohet në tepsi.

3. Filli: nga 0,5 l qumësht, 5 lugë miell, 100 g sheqer dhe sheqer vaniljeje zieni me kremin e bardhë. Kur të ftohet, shtoni 250 g gjalpë të përzier me 1 lugë sheqer pluhur. Fillin e bardhë qiteni mbi kore. Sipër fillit të bardhë qitni 3 shtanglla çokollate të shkrirë me pak gjalpë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.