Advices

Advices Health

Këto janë 10 problemet që i shkaktoni organizmit tuaj nëse nuk konsumoni ujë mjaftueshëm

Nuk ka asgjĂ« tjetĂ«r mĂ« tĂ« shĂ«ndetshme pĂ«r trupin tuaj se sa tĂ« konsumoni njĂ« gotĂ« ujĂ« çdo gjysmĂ« ore. Kjo nuk do tĂ« thotĂ« qĂ« ju duhet ta pĂ«rcaktoni me orar, por Ă«shtĂ« mirĂ« qĂ« ta kompensoni herĂ« pas here. NĂ«se nuk konsumoni sasitĂ« e nevojshme tĂ« ujit, nĂ« trupin tuaj do tĂ« hasni […]

Lexo me shume
Advices Health

Pse duhet të pish çaj jeshil çdo natë para gjumit

Çaji jeshil para se tĂ« flesh Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r pijet mĂ« tĂ« rekomanduara nga studimet pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« njĂ« gjumĂ« tĂ« qetĂ« e tĂ« shĂ«ndetshĂ«m. Por duhet tĂ« bĂ«sh kujdes qĂ« tĂ« zgjedhĂ«sh çajin jeshil pa kafeinĂ«. Edhe pĂ«rzgjedhja e kĂ«tij lloji çaji Ă«shtĂ« mjaft e rĂ«ndĂ«sishme. MĂ« poshtĂ« janĂ« renditur tri arsye kryesore tĂ« […]

Lexo me shume
Advices Health

Kujdes, mos hani shumë mandarina, mund të përfundoni te mjeku

Prej muajit nĂ«ntor nis njĂ« periudhĂ« disa-mujore nĂ« tĂ« cilĂ«n konsumohen mandarinat. Por, çka i bĂ«n shĂ«ndetit tuaj ngrĂ«nia e tyre? Mandarinat shpesh ngatĂ«rrohen me portokajtĂ« edhe pse janĂ« frute tĂ« ndryshme. TĂ« dyja nĂ« fakt njihen si frute me shumĂ« pak kalori, dhe pĂ«rmbajnĂ« tĂ« njĂ«jtat vlera ushqyese, por mandarinat janĂ« mĂ« tĂ« Ă«mbla […]

Lexo me shume
Advices Health

Shkencëtarët zbulojnë arsyen e fortë pse duhet të pini kafe çdo ditë

ShkencĂ«tarĂ«t kanĂ« zbuluar se pirja e kafesĂ« Ă«shtĂ« e mirĂ« pĂ«r depresionin sezonal. Ata zbuluan se konsumimi i 75 mg kafeinĂ« (ekuivalente me njĂ« filxhan kafe) çdo 4 orĂ« mund tĂ« rezultojĂ« nĂ« pĂ«rmirĂ«sim tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m tĂ« humorit gjatĂ« gjithĂ« ditĂ«s. KĂ«to gjetje treguan gjithashtu se pirja e rregullt e kafesĂ« mund tĂ« rrisĂ« vigjilencĂ«n […]

Lexo me shume
Advices Health

Nëse nuk i lani dhëmbët para gjumit, mësoni diçka të keqe që po ju ndodh

Ka akoma njerĂ«z qĂ« pretendojnĂ« se duhet t’i lajnĂ« dhĂ«mbĂ«t njĂ« herĂ« nĂ« ditĂ« dhe shumĂ« prej tyre kanĂ« zgjedhur qĂ« kjo herĂ« tĂ« jetĂ« nĂ« mĂ«ngjes, shkruan “Health Line”. NĂ«se pyet veten a Ă«shtĂ« zakon i mirĂ« apo i keq i larjes sĂ« dhĂ«mbĂ«ve vetĂ«m njĂ« herĂ« nĂ« ditĂ« dhe nĂ«se herĂ« pas here […]

Lexo me shume
Advices Health

Kini kujdes! Këto njerëz nuk duhet të konsumojnë kafe turke, çfarë u shkakton në organizëm, flasin ekspertët

TanimĂ« e dimĂ« qĂ« kafeja ka vlerat tĂ« pazĂ«vendĂ«sueshme shĂ«ndetĂ«sore. Kafeja ka mijĂ«ra minerale tĂ« ndryshme tĂ« cilat ndikojnĂ« nĂ« pĂ«rmirĂ«simin e shĂ«ndetit tonĂ«. Por a e kishit menduar nodnjĂ«herĂ« se cila kafe Ă«shtĂ« mĂ« e shĂ«ndetshme? NĂ« shtĂ«pitĂ« tona kafja turke Ă«shtĂ« njĂ« nga shoqĂ«rueset e pĂ«rditshmĂ«risĂ«. VetĂ«m kur jemi nĂ« lĂ«vizje duhet tĂ« […]

Lexo me shume
Advices Health

Pse duhet të hani çdo ditë të njëjtin mëngjes

MĂ«ngjesi Ă«shtĂ« vakti mĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m i ditĂ«s, madje ai luan rol kryesor nĂ« rĂ«nien nĂ« peshĂ«. Sipas tĂ« dhĂ«nave tĂ« agroweb.org, personat tĂ« cilĂ«t hanĂ« mĂ«ngjes kanĂ« njĂ« metabolizĂ«m mĂ« tĂ« shĂ«ndetshĂ«m. Por çfarĂ« duhet ngrĂ«nĂ« dhe si ndikon ngrĂ«nia e tĂ« njĂ«jtit ushqim çdo mĂ«ngjes. NjĂ« ide e mire Ă«shtĂ« tĂ« hash tĂ« […]

Lexo me shume
Advices Health

Nëse i përdorni shumë këto fjalë, shkencëtarët thonë se mund të jeni të stresuar

EkspertĂ«t kanĂ« zbuluar se dikush mund tĂ« kuptohet qĂ« Ă«shtĂ« i stresuar vetĂ«m nga pĂ«rdorimi i shpeshtĂ« i disa fjalĂ«ve, shkruan “The Independent”. Ata thonĂ« se pĂ«rdorimi i fjalĂ«ve si “VĂ«rtet?”, “KĂ«shtu” dhe “Shumë”, tregon se jeni tĂ« shqetĂ«suar apo nĂ« pritje tĂ« diçkaje, qĂ« ju shkakton stres. PĂ«rpos pĂ«rdorimit tĂ« fjalĂ«ve tĂ« tilla, tĂ« […]

Lexo me shume
Advices Health

Qumështi apo kosi? Cili është më i mirë për mëngjes

NĂ« kĂ«tĂ« artikull do tĂ« mĂ«soni se si tĂ« bĂ«ni pĂ«rzgjedhjen e duhur mes qumĂ«shtit dhe kosit pĂ«r shĂ«ndetin e organizmit. Pasuria e ushqyesve tek kosi dhe qumĂ«shti Si qumĂ«shti ashtu edhe kosi janĂ« tĂ« shkĂ«lqyer sa i pĂ«rket pasurisĂ« sĂ« kalçiumit, kaliumit dhe vitaminĂ«s D. QumĂ«shti QumĂ«shti pĂ«rmban edhe tryptophan, vitaminat B2, B12, K […]

Lexo me shume
Advices Health

Çfarë mund të ndodhë me lëkurën tuaj nëse konsumoni arra çdo ditë

Konsumimi i vetĂ«m gjysmĂ« filxhani arra nĂ« ditĂ« mund tĂ« ulĂ« nivelet e kolesterolit dhe tĂ« sjellĂ« shumĂ« pĂ«rfitime pĂ«r shĂ«ndetin tuaj. Arrat janĂ« tĂ« mbushura me vitamina dhe lĂ«ndĂ« ushqyese thelbĂ«sore, gjĂ« qĂ« i jep shkĂ«lqim natyror lĂ«kurĂ«s suaj, shkruan “Bright Side”. Ja avantazhet qĂ« do tĂ« keni nĂ«se hani arra çdo ditĂ«: Mund […]

Lexo me shume