Health

Food Health

Duhet patjetĂ«r t’i provoni: Palapeta nga dy pĂ«rbĂ«rĂ«s! Dhe pa miell

Jeni tĂ« fiksuar pas palapetave (krepave tĂ« hollĂ«), tĂ« gatuar nĂ« mĂ«nyrĂ«n e duhur
 thjeshtĂ« nĂ« pak minuta? Por, kĂ«saj radhe – pa miell. PĂ«r tetĂ« palapeta ju nevojiten: 20 g djathĂ« krem 4 vezĂ« sipas dĂ«shirĂ«s mund t’i shtoni kanellĂ«, kakao dhe sheqer vanilje PĂ«rgatitja: PĂ«rzieni vezĂ«t dhe djathin krem nĂ« blender. NĂ«se nuk […]

Lexo me shume
Food Health

E shijshme për çdo rast: Pite me hajvar dhe kërpudha

TĂ« ushqehesh me shije Ă«shtĂ« aftĂ«si. PĂ«rbĂ«rĂ«sit: 500 gr kore tĂ« gatshme 100 ml ujĂ« 100 ml vaj gjysmĂ« kavanozi ajvar 500 g kĂ«rpudha shampinjon 1 presh kripĂ« sipas shijes PĂ«rgatitja: 1. Priteni preshin imĂ«t dhe marinojeni me pak ujĂ« dhe vaj. Kur tĂ« zbutet, shtoni kĂ«rpudhat e grira nĂ« rende. Zieni derisa tĂ« avullohet […]

Lexo me shume
Food Health

Kjo është ëmbëlsira më e thjeshtë në botë: Shija është fenomenale

Jemi befasuar se si e kemi bĂ«rĂ« kĂ«tĂ« recetĂ«: Nevojiten: 5 vezĂ«, 5 lugĂ« sheqer, 5 lugĂ« miell, 2 lugĂ« kakao, 1 qese pluhur pĂ«r Ă«mbĂ«lsira, 500 ml qumĂ«sht. PĂ«r shtojcĂ«: 250 g sheqer 500 ml ujĂ«, Sheqer vaniljeje. PĂ«r fill: 500 ml qumĂ«sht, 5 lugĂ« miell, 100 g sheqer, 1 sheqer vaniljeje. PĂ«rgatitja: 1. […]

Lexo me shume
Food Health

Petulla me sherbet: Receta e veçantë dhe e shpejtë

PĂ«r fat tĂ« mirĂ«, recetat e Ă«mbĂ«lsirave janĂ« tĂ« larmishme, interesante e tepĂ«r tĂ« shijshme, nga ato qĂ« tĂ« ngopin jo vetĂ«m syrin por edhe shqisat. NĂ« Billbordi.com keni lexuar mjaft receta interesante Ă«mbĂ«lsirash, por nĂ« kĂ«tĂ« artikull do tĂ« mĂ«soni se si tĂ« pĂ«rgatisni lehtĂ« nĂ« shtĂ«pi petulla tĂ« Ă«mbla me sherbet. PĂ«rbĂ«rĂ«sit: 200 […]

Lexo me shume
Food Health

‘Muffins’ me miell misri ose miell kokosi

Ky desert mund tĂ« jetĂ« mĂ«nyra e duhur pĂ«r tĂ« shijuar pasditet nĂ« familje PĂ«rbĂ«rĂ«sit: 1/4 filxhan miell kokosi (ose misri) 1/4 filxhan vaj kokosi, gjalpĂ« 2 vezĂ«, nĂ« temperaturĂ« dhome 1 lugĂ« salcĂ« molle, ose gjalpĂ« e pastĂ«r molle 1 lugĂ« mjaltĂ« e papĂ«rpunuar 1/4 lugĂ« sodĂ« buke 1 lugĂ« uthull molle UdhĂ«zime: Ngrohni […]

Lexo me shume
Food Health

Pite me ujë të gazuar: Shumë e butë dhe e shijshme

KĂ«naquni me racionin shumĂ« tĂ« shijshĂ«m PĂ«rbĂ«rĂ«sit: 250 g kore pĂ«r pite, 200 g djathĂ«, 25 g gjalpĂ«, 80 ml vaj, 3 vezĂ«, 150 ml ujĂ« tĂ« gazuar. PĂ«rgatitja: Merrni njĂ« enĂ« tĂ« madhe me ujĂ« tĂ« ftohtĂ« nĂ« tĂ« cilĂ«n do tĂ« “lani” koret e pites, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« bĂ«hen shumĂ« tĂ« shijshme. […]

Lexo me shume
Food Health

Byrek i njelmët në mënyrën turke: Pitja e njohur me djathë në formë zarfi (VIDEO)

Nje recetĂ« qĂ« mund tĂ« gatuhet nga tĂ« gjithĂ«, shumĂ« e shijshme dhe pa shpenzime PĂ«rbĂ«rĂ«sit: 4 petĂ« PĂ«r shtojcĂ«: 250 g djathĂ« 4 degĂ« majdanoz PĂ«r lyerje tĂ« petĂ«ve: 2 vezĂ« 2lugĂ« qumĂ«sht 2 lugĂ« kos 1 gotĂ« vaj PĂ«r lyerje tĂ« pites: TĂ« verdhĂ«t e vezĂ«s Susam Kumin tĂ« zi PĂ«rgatitja: NĂ« njĂ« […]

Lexo me shume
Food Health

KĂ«rcĂ«lluese, por shkrihet nĂ« gojĂ«: Pitja nga çokollata – fantazi nga tre pĂ«rbĂ«rĂ«s

Kjo Ă«shtĂ« njĂ« pite e shijshme, qĂ« do tĂ« kĂ«naqĂ« orekset tuaja tĂ« Ă«mbla Nevojiten: Paketimi i petĂ«ve tĂ« brumit Çokollata e madhe e qumĂ«shtit 1 vezĂ« (vetĂ«m tĂ« verdhĂ«t) Gatimi: Nxirreni brumin nga paketimi, shtrijeni me okllai, dhe nĂ« tĂ« qitni çokollatĂ«n (shkoni videon), pastaj piten “mbylleni” me pjesĂ«n tjetĂ«r tĂ« brumit. Lyeni me […]

Lexo me shume
Advices Health

Këto janë 10 problemet që i shkaktoni organizmit tuaj nëse nuk konsumoni ujë mjaftueshëm

Nuk ka asgjĂ« tjetĂ«r mĂ« tĂ« shĂ«ndetshme pĂ«r trupin tuaj se sa tĂ« konsumoni njĂ« gotĂ« ujĂ« çdo gjysmĂ« ore. Kjo nuk do tĂ« thotĂ« qĂ« ju duhet ta pĂ«rcaktoni me orar, por Ă«shtĂ« mirĂ« qĂ« ta kompensoni herĂ« pas here. NĂ«se nuk konsumoni sasitĂ« e nevojshme tĂ« ujit, nĂ« trupin tuaj do tĂ« hasni […]

Lexo me shume
Advices Health

Pse duhet të pish çaj jeshil çdo natë para gjumit

Çaji jeshil para se tĂ« flesh Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r pijet mĂ« tĂ« rekomanduara nga studimet pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« njĂ« gjumĂ« tĂ« qetĂ« e tĂ« shĂ«ndetshĂ«m. Por duhet tĂ« bĂ«sh kujdes qĂ« tĂ« zgjedhĂ«sh çajin jeshil pa kafeinĂ«. Edhe pĂ«rzgjedhja e kĂ«tij lloji çaji Ă«shtĂ« mjaft e rĂ«ndĂ«sishme. MĂ« poshtĂ« janĂ« renditur tri arsye kryesore tĂ« […]

Lexo me shume