Byrek i njelmët në mënyrën turke: Pitja e njohur me djathë në formë zarfi (VIDEO)

Nje recetë që mund të gatuhet nga të gjithë, shumë e shijshme dhe pa shpenzime

Përbërësit:

4 petë

Për shtojcë:

250 g djathë
4 degë majdanoz

Për lyerje të petëve:

2 vezë
2lugë qumësht
2 lugë kos
1 gotë vaj

Për lyerje të pites:

Të verdhët e vezës
Susam
Kumin të zi

Përgatitja:

Në një enë përzieni vezët, qumështin, kosin dhe vajin.

Hapeni një petë dhe lyeni me këtë përzierje. Në të qitni petën tjetër dhe lyeni.

Qitni nga dy anë të kundërta (por të mbeten formë katrore) dhe lyeni me masën e vezëve dhe të vajit.

Në mes në çdo 4 qoshe qitni shtojcë djathi, pastaj qoshet mbështillni që të përftohet forma e zarfit.

Tepsinë e përgatitur dhe të lyer, lyeni me të verdhët e vezës dhe qitni susam dhe kumin.

Piqeni në furrë në 180 gradë.

VIDEO:

Leave a Reply

Your email address will not be published.